Ako sa zbaviť bolestí chrbtice pomocou tradičnej čínskej medicíny - TČM

   Veľakrát si s nostalgiou spomeniem na horský hotel Markíza v Dúbravke. Bolo to útulné miestečko v lese na kopci, iba štyri minúty vzdialené autom od električky. A už pri konci to bolo aj prestížne miesto, kde sa stretávali významní ľudia.

Prevádzka komplexu vyžadovala 24 hodinovú obetavosť, ktorú vynikajúco zabezpečovala rodina Baránekovcov. Rodina bola naklonená tradičnej čínskej medicíne (TČM) a podobným ,,veciam“ a práve to bol dôvod, prečo som tam robil, pokiaľ sa nepredal hotel.

   Počas pôsobenia v tomto horskom hoteli som veľa pracoval s čínskou tradičnou medicínskou manipuláciou, známou pod menom tui-na.

Ako samotné meno hovorí, ide o zvláštne pohyby prstami, ako aj o pôsobenie jemnou silou na meridiány a body. Občas sa používajú aj nohy. Dávalo to neuveriteľné výsledky a tým pádom sa každodenne zvyšoval počet klientov.

Počul o tom aj dobre nám známy parapsychológ Ignatenko, ktorý bol pár dní u nás. Počas tých pár dní sme sa mu venovali a ukázali sme mu náš repertoár z oblasti ČTM. Bol milo prekvapený. A to, čo tam zažil, povedal aj v televízii, čo zas malo za následok novú vlnu ľudí s rôznymi problémami.

Okrem tráviacich problémov bol na druhom mieste usadený problém krížov a krčnej chrbtice.

   Vždy som prednášal, že základom je liečiť krížovú chrbticu a potom sa dá oveľa ľahšie liečiť krčná chrbtica. Vravel som, že chrbtica je strom života, ako sa to aj traduje, a preto sa my sami musíme starať o naše ,,drevo“.

Ale aj niektorých odborníkov mýlilo, keď som povedal, že sa vnútorné orgány zrkadlia na prednej časti tela, ako aj na chrbtici, na šírku ukazováka a prostredníka od osi chrbtice.

Dnes to už nie je tajomstvo a nie je nám to tak cudzie, ako vtedy. Keď som vtedy povedal pred medicínsky vzdelanými ľuďmi Front mu a Bek šu body (píšem tak, ako to ľudia počuli, aby aj babky rozumeli), často mi hovorili: ,,keby sme nevedeli o očividných úspechoch, mysleli by sme si, že ste šibnutý“.

Osobne som presvedčený, že doba slabej informovanosti prešla, ale vtedy som sa musel veľmi snažiť vysvetľovať, že priveľa konzumácie mäsa a mäsových výrobkov, kravského mlieka a mliečnych výrobkov a zvlášť bieleho cukru, vedie k výrazným poruchám trávenia, ktoré sa po určitej dobe zrkadlia na chrbtici, zvlášť v krížovej časti.

Východiská       

Neinformoval by som Vás správne, keby som vám nepovedal nasledujúce. Prichádzali ľudia, zvlášť ženy, ktoré nemali problémy s krížami, len s krčnou časťou chrbtice. V ich lekárskej správe sa uvádzalo, a bol to aj môj názor, krížová chrbtica je v poriadku.

To znamená, že trvať na liečbe krížovej chrbtice ako na základnej liečbe by neprinieslo očakávané výsledky. Ale iba robiť na krčnej chrbtici bez toho, aby sme odhalili koreň problému, nemá veľký zmysel. A lekárske správy ukazovali najviac na blokádu stavca

C6-7, čo znamená spazmu krčných svalov.

Počas brania anamnézy ak nešlo o profesionálnu deformáciu (kaderníčky, pracovníci za počítačom, mechanici), zreteľne vyšlo najavo, že sa ľudia nevedia zladiť so svojim prostredím.

A to znamená, nevyriešili problém so šéfom, nedokončili hádku s manželom, neuspokojili sa s novým pracoviskom atď. Jednoducho povedané, nevedeli prežuť a prehltnúť problém a ten z psychickej úrovne prešiel na fyzickú rovinu. A vtedy sme už vedeli, ako na to. Porozprávať sa o problémoch a manipuláciu rukami usmerniť na dráhy a body sedácie, ukľudnenia.

Táto metóda dávala v kombinácii s akupunktúrou a prístrojmi výborné výsledky u ľudí, ktorí vykonávali stresové práce. No oveľa väčšie problémy nastali vtedy, keď sa tráviace problémy zmiešali s psychickou záťažou.

Keď si teraz spomeniem na túto dobu, príde mi na rozum, ako je dnes jednoduchšie a lepšie s takýmito prípadmi pracovať. Odbočím na chvíľu od témy a poviem – TČM nás učí, že psychické poruchy vznikli na základe dysfunkcie vnútorných – tráviacich orgánov.

Keď je trávenie v poriadku, v poriadku je aj prietočnosť a vodivosť v celom tele. Vonkajšie psychické a fyzické podráždenie pokojne môže prechádzať cez telo bez prekážok.

   Ak však kvôli nesprávnemu tráveniu a metabolickému odpadu príde k poruchám vedenia v nervových bunkách, tie na základe toho, že dostali nesprávne informácie, začnú nesprávne regulovať ďalšiu nervatúru ako aj vaskulárny systém, to spôsobí nekvalitnú cirkuláciu a následne aj zlú činnosť orgánov a tela.

Spomeňme si, že každý orgán riadi na úrovni psychiky vždy aj určité pocity, ktoré v spomínanom prípade potom môžu ostať aj výrazné. (Napríklad človek zostane priveľmi výbušný, ale aj mľandravý a nerozhodný).

Z vlastnej skúsenosti si myslím, že by v takomto prípade bolo chybou začať ihneď liečiť chrbticu, okrem prípadov, kedy ide o súrny bolestivý stav.

Očista tela

   Ale späť k veci. Už stará prax ukázala a nová potvrdila, že najprv musíme začať dokonalou hĺbkovou očistou. Dnes máme k dispozícii enterosorbent najnovšej generácie, ktorý už aj relatívne rýchlo dáva prvé viditeľné výsledky.

My, ľudia, sme takí, že by sme očakávali už po prvom dni úľavu v našich krížoch. Ale nezabúdajme, neužívame prostriedok na utíšenie bolesti od všeobecnej, chemickej medicíny. Užili sme prostriedok, ktorý by sa nemal a to aj nebolo naše želanie, pretekať s aspirínmi a inými liekmi.

V základe našich myšlienok bola hĺbková očista celého organizmu a naraz. A vieme, že to nejde tak jednoducho.

   Napríklad v našom prípade – na to, aby nás opustili bolesti, najprv musíme dokonale očistiť obličky. Ak máme zanesený žalúdok a zvlášť pankreas (vieme, že pankreas riadi okrem iného aj transport tekutín v tele) budeme musieť čakať, pokiaľ sa aj tie dva orgány dajú do akého takého súladu.

Zapamätajme si, že neexistuje žiadna choroba ani žiadne ťažkosti, ktoré môžeme vyliečiť, ak nedáme do harmónie os žalúdok-slezina ako prvý krok. Potom musíme dať do poriadku os pečeň-žalúdok-slezina-pankreas.

Teraz vidíme, že nám pribudla aj pečeň. Prečo ju v línii očisty potrebujeme? Pripomeňme si, že pečeň má za povinnosť okrem mnohého iného dať do pohybu všetko, čo by sa malo hýbať v našom tele.

Aby strava alebo liek prišli k pečeni, tenké črevo musí byť čisté. V pečeni sa látky neutralizujú a rozkladajú na základné aminokyseliny a potom sa opäť zlučujú do formy látok, ktoré sú pre nás použiteľné.

Uvediem vážny príklad – keď ženy držia diétu podľa susedino receptu, alebo podľa receptu z časopisov ,,14 kíl za 7 dní“, v prvom rade sa poruší práca pankreasu a pečene. Ihneď potom v prípade drastickej formy chudnutia sa zastaví energetické prúdenie cez chrbticu kvôli nedostatočnej výžive.

Vtedy pociťujeme bolesti v celej chrbtici a najviac v oblasti krížov. O niečo neskôr prestávajú prúdiť minerály a bielkoviny a ostatné výživné látky cez chrbticu. Ak taký stav trvá dlhší čas, chrbtica sa stáva podvýživenou a nastane trvalé poškodenie. Vtedy žiadne obstreky, tui-na alebo akupunktúra nepomáhajú. Našťastie sú to zriedkavé prípady.

   My sa stretávame s bežnými poškodeniami. Preto budeme reálni. Netrváme na tom, aby sme výsledky mali hneď – môže to byť aj tak.

Ale ak sa uspokojíme iba s tlmiacim efektom na chorobu a žiadne ďalšie kroky nepodnikáme, príde nám účet neskôr. A bude veľký.

Preto všetkým s problémami chrbtice doporučujem, urobte si čas cca tri mesiace, pokiaľ aj beriete očistný preparát vo forme enterosorbenta. Dvanásť dní ho berte, urobte deň pauzu a potom znovu. Trikrát denne po jednej čajovej lyžičke s dostatočným množstvom vody, aby ste nedostali zápchu.

A doporučujem aj nasledujúci nápoj. Do litra obyčajnej vody si dajte jednu zarovnanú lyžicu morskej soli a vypite počas dňa aj väčšie množstvo, ak vám chutí. V nijakom prípade nepreháňajte, mohlo by to byť nepríjemné.

Počas liečby znížte na rozumnú mieru konzumáciu mäsa, kravského mlieka a výrobkov, sladkostí, potom môžete očakávať aj adekvátne výsledky.

   Samozrejme sú choroby chrbtice, kde to nebude postačovať, ale podľa ťažkostí choroby sa musíte aj primerane liečiť. Pochopiteľné je, že sa problémy s kosťami musia liečiť najdlhšie.

Dobrá správa je, že existujú problémy chrbtice, ktoré nesúvisia priamo s ňou, ale spôsobuje ich problematické svalstvo. Kŕčovitý sval ťahá kosť chrbtice v určitom smere a to vyprovokuje problémy.

A to sa častokrát stáva aj v prípade krčnej chrbtice. Ak sa tak stane, dáme svalstvo do poriadku manipulatívnymi technikami, ktoré ovplyvňujú svalstvo a psychiku a potom je chrbtica zasa zdravá.

Samozrejme aj vy môžete v našom centre konzultovať rôzne metódy liečby chrbtice, ktoré vám by boli užitočné.

Dr. Ac. Boris Subotić

CHCETE SA NIEČO SPÝTAŤ ALEBO SA PODELIŤ O  SVOJU SKÚSENOSŤ S LIEČBOU CHRBTICE. ZAPOJTE SA DO DISKUSIE A PRIDAJTE SVOJ KOMENTÁR

Máte otázku ? Potrebujete poradiť ? Kontaktujte ma

Povedali o mne

Vážený p. Dr.

Dovoľte aby som sa Vám touto cestou poďakovala za moje uzdravenie.

27. apríla 2017 som k Vám prišla vo veľmi zlom zdravotnom stave a dúfala som, že som na správnom mieste, keď žiaľ lekári si nevedeli so mnou rady. Posielali ma horu dolu po odd. nakoľko som mala teplotu 34 °C nechápali z čoho  mám bolesti  a toho som mala všade.

Okrem varenia ktoré som horko ťažko zvládla, musel robiť manžel, od Vianoc boli dni keď ma musel aj obliekať. Bez bolesti som nemohla chodiť, sedieť, ani ležať.  Aby som aspoň 1 hod večer vydržala pri TV 10 x som zmenila polohu vo foteli.

Po prvej atlas terapií som sa cítila lepšie, po každej návšteve ma niečo prestalo bolieť. Po troch týždňoch na oslave svojich narodenín  som tancovala a vydržala som 7 hod. sedieť, chodiť medzi pozvanými.

Po 4 mesiacoch sa cítim výborne, neviem či mám kosti, nič ma nebolí a domáce robím bez pomoci. Sama sa tomu čudujem, že každým dňom sa mi stav zlepšuje.

Ďakujem Vám za všetko  čo ste, pre mňa robili a ešte iste spravíte. Želám Vám veľa úspechov a modlíme sa pánu Bohu, aby Vám to veľké Vaše srdce nechal dlho fungovať a mohli pomáhať tým ktorí o to prosia.

pani Ráczová

 

Pred návštevou  Dr. Subotića  som už mal skúsenosti  s podobnými  službami  od iných poskytovateľov. Absolvoval som vyšetrenie biorezonančným prístrojom Methatron, Diacom/, potom  nasledovala liečba kvapkami alebo bylinkami. Výsledok však nebol presvedčivý. 

Trápila ma zápcha,  chronická únava;  cítil som sa unavený a vystresovaný z práce.

Po terapií  v Centre ČTM, Dr. Subotiča prestali zápchy s postupným zlepšením črevnej peristaltiky a zlepšením črevnej mikroflóry, prestali alergie,  meteorizmus, pozorujem celkové zlepšenie po zmene stravy a nasadenej liečbe.

Oceňujem komplexný pohľad na človeka a jeho zdravotné problémy, komplexnú diagnostiku, následnú liečbu a  individuálny prístup k pacientovi.

 

 

Juraj Grich, Bratislava

Hlavný problém bola vzdialenosť. Skúsenosti s podobnými službami ako poskytuje Dr. Subotić som ešte pred tým  nemal.

Získal som iný nadhľad na stravovanie s kladným výsledkom zníženia a stabilizovania hladiny cukru. Zníženie hmotnosti.

Oceňujem celkové zhodnotenie zdravotného stavu a Vaše odporúčania ohľadne liečbe cukrovky. Má to len jednu chybičku, že nemáte aj piatky ordinačné hodiny.

Ing. Lupták Ján, Zvolen

Mala som dobré odporúčanie na vás a preto som sa rozhodla využiť vaše služby. Predtým som neskúšala žiadnu podobnú službu.

Pred začatím terapie som mala problémy s vypadávaním vlasov, bolesti rúk, bolesti chrbta a bolesti hlavy.

Schudla som 10 kg za pol roka - tým, že ste ma naučili správne a zdravo sa stravovať, celkovo sa ešte stále cítim lepšie (aj keď som u Vás dlho nebola), vlasy sa mi začali "zobúdzať" to zn.  začali rásť na miestach, kde som ich dlho nemala.

Vaša liečba je dobrá a účinná, máte dobrý personál, ste na svojich pacientov prísny - čo je veľmi dobré, lebo zmeniť stravovacie návyky je pre mnohých veľmi ťažké :-). Nevýhodou je že, liečba je veľmi finančne náročná, nie každý si ju môže dovoliť.

Zdenka Zacharová, Trnava